تاریخچه فرودگاه پیام

شرکت خدمات هوایی پیام به دنبال توافق بین شرکت مخابرات ایران و شرکت پست جمهوری اسلامی ایران جهت تسهیل در ارائه خدمات پستی و مخابراتی شکل می گیرد. تاریخچه فرودگاه پیام به اواخر دهه شصت برمی‌گردد. از سال ۱۳۶۹تحت عنوان مرکز خدمات هوایی جهت ارائه خدمات هوایی، حمل ونقل، توزیع بار، کالاهای پستی و ارائه خدمات هلیکوپتری به نقاط صعب العبور در شرایط جوی متفاوت و پشتیبانی از عملیات توسعه و تائید و تجهیزو نگهداری مراکز، دستگاه ها و امکانات مخابراتی و پستی کشور فعالیت خودرا شروع نمود.

با توجه به موقعیت و جایگاه شرکت و همجواری آن با تهران بنا به مصوب تیرماه ۱۳۸۲ هیات دولت ۳۶۰۰ هکتار از اراضی فرودگاه پیام، بعنوان منطقه ویژه اقتصادی تعیین گردیده و با توجه به وظایف مندرج در اساس نامه و پتانسیل قانون  منطقه ویژه و امکانات موجود، فعالیت های شرکت در چهار زمینه خدمات فرودگاه، ایرلاین پیام ، منطقه ویژه اقتصادی و هاب پستی تقسیم بندی می گردد.

ماموریت های منطقه ویژه اقتصادی پیام

در سال ۱۳۹۰ علاوه بر ماموریت هایی که به شرکت واگذار شده بود استقرار صنایع سبز و پردازش واردات و صادرات در منطقه ویژه اقتصادی پیام مطرح و به وظایف قبلی اضافه می گردد.

مساحت منطقه ویژه اقتصادی پیام

منطقه ویژه اقتصادی پیام در محدوده ای به وسعت ۳۶۰۰ هکتار در اراضی ۱۰هزار هکتاری فرودگاه بین المللی پیام واقع در استان البرز تاسیس گردیده است .

هدف از راه اندازی پیام

هدف از تأسیس این منطقه ویژه اقتصادی، حمل و نقل بار هوایی و پستی، فرآوری کالا، انبارداری، خدمات سردخانه‌ای، صنایع ICT و صادرات است.

موقعیت ترانزیتی منطقۀ ویژه اقتصادی پیام

فاصله اندک شرکت خدمات هوایی و منطقه ویژه اقتصادی پیام تا تهران، وجود شهرک های صنعتی متعدد در استان البرز، استان تهران، استان قزوین، و محل تلاقی ۱۳ استان شمال و شمال غربی موقعیت مناسبی در اختیار منطقه ویژه اقتصادی پیام در جهت صادرات و واردات کالا قرار داده است .

هم اکنون از فرودگاه و منطقه ویژه آن برای اهدافی همچون ترانزیت باربری، فناوری اطلاعات و ارتباطات، حمل و نقل تجاری و پست کالا در کار گسترش صنایع ICT کشور استفاده می‌شود.

مزایای منطقه ویژه اقتصادی پیام

قرار گرفتن شرکت خدمات هوایی و منطقه ویژه اقتصادی پیام در مسیر راه آهن سراسری و احداث نخستین پایانه حمل ترکیبی سه وجهی جاده ای ریلی و هوایی منطقه پیام را از سایر مناطق ویژه اقتصادی برجسته تر نموده است.

نزدیکی شرکت خدمات هوایی و منطقه ویژه اقتصادی پیام به مراکز علمی و فناوری مستقر در استان تهران و البرز دلیل دیگری برای استقرار شرکت های دانش بنیان و ایجاد کریدور فاوا در این منطقه شده است.

وجود حدود ۲۵ میلیون نفر از جمعیت کشور در مجاورت شرکت خدمات هوایی و منطقه ویژه اقتصادی پیام از نظر جغرافیای انسانی نیز پیام را از سایر مناطق کشور برجسته نموده است علاوه بر این حضور و وجود نیروی انسانی متخصص در استان های  تهران و البرز در حوزه شرکت های دانش بیان و ICT ماموریت پیام را در رسیدن به اهدافی که برایش تعریف شده راحت تر نموده است.

منطقه ویژه اقتصادی پیام برای صادرات و واردات کالا تمام امکانات مورد نیاز را دارا است و در محدوده منطقه پلیس گذرنامه ، اداره کل گمرک، پنجره واحد تجاری، اداره استاندارد و بانک از جمله دستگاه های ارائه خدمات در منطقه ویژه اقتصادی پیام است.

در حال حاضر یک منطقه ویژه اقتصادی ۲۰۰ هکتاری دیده شده است که طرح جامع آن مصوب سال ۱۳۸۰ می باشد بر اساس این طرج جامع سه فاز صنعتی داریم که فاز یک ۴۰ هکتار فاز دو ۵۶ هکتار و فاز سه ۱۸ هکتار مناطق مستقر در شرکت است.

ماموریت های هوایی

ماموریت های اولیه فرودگاه پیام باربری بوده ،که به تمام کشور و مناطق دنیا خدمات ارائه دهد که در مواقع اضطراری می تواند جایگزین فرودگاه مهرآباد و فرودگاه امام (ره) شود علاوه بر این مرکز تعمیراتی هواپیما و بالگرد در پیام مستقر است

پیام به عنوان بزرگترین مرکز خدمات آموزشی هواپیمایی در کشور مطرح بوده و در حال حاضر حدود ۱۰ مدرسه خلبانی در پیام مستقر است و خدمات هوانوردی عمومی، پروازهای تفریحی و خدمات بالگرد در پیام ارائه می شود .

طول باند فرودگاه ۴۱۵۰ عرض باند ۶۰ متر و مقاومت باند pcm 75 است که جزء بهترین باندهای موجود در کشور است و توانایی پذیرش انواع هواپیماهای پهن پیکر را دارد .

 


6.1.7.0
گروه دورانV6.1.7.0